Atiker Metal Başarı Hikayesi

Atiker Metal İth. İhr. ve İmalat San. Tic. A.Ş.

Temiz ve güçlü bir ticaret mazisine sahip olan Atiker A.Ş, yılların üretim tecrübesiyle sürekli yeniliği ve güçlenmeyi hedeflemektedir. 42.000 m²’lik kapalı ve açık alan üretim tesisleri ve 500'e yakın çalışanı ile teknolojiyi ve yenilikleri yakından takip eden firma, sadece şirketleşme ve makine parkı artırımıyla kalmayıp, entegre tesisleşmeyi de ön plana taşımaktadır... Devamı

Dubai Havalimanı'nın satış otomatları Elektral'den

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

05.01.2018 Cuma - İZMİR

Son yıllarda silah dedektörü ve satış otomatları konusunda uzmanlaşan Elektral AŞ Dubai Havalimanı'nda kullanılmak üzere bakım setleri otomatı ihraç etti.Elektral firması Barselona metrosuna ürettiği mobil aksesuar otomatlarından sonra, her yıl yaklaşık 90 milyon yolcunun kullandığı Dubai Havalimanı için bakım setleri otomatı ihraç etti. Otomatlar, Dubai parası ile hizmet vermeye başladı.

40 yıla yakın süredir elektronik cihazlar ürettiklerini ifade eden Elektral AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Erdem Dinçsoy, "Son yıllarda silah dedektörü ve satış otomatları olmak üzere iki ana konuya konsantre olduk. Geçmiş yıllarda ileri teknolojili pek çok ürünü yapabilme kabiliyetimizden dolayı bir dezavantaj içine girmiştik. Çünkü her yeni yaptığınız ürün beraberinde yeni pazarlama ve finansman stratejileri istiyordu. Şu an satış otomatları ve güvenlik ürünleri üreten iki ana fabrikamız var. Silah dedektöründe dünya markası haline geldik. Satış otomatlarında da bu yolda ilerliyoruz" dedi.

Barselona metrosu için ürettikleri mobil aksesuar otomatlarının birkaç yıldır bu istasyonlarda kullanıldığını hatırlatan Dinçsoy, "Şimdi de Dubai'de bu işi en ileri teknoloji ile yapmaya başlıyoruz. Yılda yaklaşık 90 milyon kişinin kullandığı Dubai Havalimanı'nda, yolcuların yolculukları sırasında ihtiyaç duyabilecekleri acil yardım seti, tıraş seti, diş bakım seti, el sterilizeri, krem set, makyaj temizleme seti, serinletici mendil, ped gibi birçok ürünü Birleşik Arap Emirlikleri kağıt ve bozuk paraları ile 7/24 verecek makinaları Dubai'ye gönderdik. Aralık sonunda devreye girecek bu sistemlerle konfor düzeyini daha da arttırmayı planlayan havalimanı otoritesi, yakın zamanda cihazların sayısını 100 adede yükseltmeyi planlıyor" diye konuştu.

Sözkonusu cihazların el terminalleri ile izlenebildiğini dile getiren Dinçsoy, "Cihazlar sahibine ne kadar ürün sattığını, kağıt para haznesindeki banknot para miktarını, kumbarasındaki bozuk para miktarını bildiriyor. Böylece cihaz işletmecisi elemanlarını da kontrol edebiliyor. Cihazlar kolay ürün yükleme, etkili alarm, hızlı ve güvenilir servis, EVA DTS uyumlu, LED aydınlatma, 10-20 farklı üründen toplam 250 adet kapasite, grafik LCD ekran ve IR ürün sensörü gibi özelliklere sahip. Dünyada sağlığın çok önem kazandığı günümüzde, bu alanda geliştirdiğimiz çözümlerle hayatı kolaylaştırmaya çalışıyoruz" dedi.

Türkiye'de insanların satış otomatlarına her geçen gün biraz daha alıştığını ve ilginin müthiş derecede büyüdüğünü belirten Dinçsoy, "Biz de buna paralel olarak bu alandaki yatırımlarımızı artırdık. Türkiye'nin nüfusuna ve ihtiyacına bakıldığında pazarın otomat için çok elverişli olduğunu görüyoruz. Bu cihazlar okullar, hastaneler, kamu kurumları, stadyumlar, havalimanları gibi alanlarda personel gerektirmeden ve sahibine son derece sadık olarak satış hizmeti veriyor. Pazarın giderek büyümesi nedeniyle otomat fabrikasında tevsi kararı aldık. Yeni makinelerin bir kısmı geldi. Üretim yeri iki katına çıktı. Yeni yüksek basınçlı poliüretan enjeksiyon makineleri aldık. Bu yatırımın yüzde 70'i bitti" diye konuştu.

5 milyon euroluk yatırım

Ürünlerinde kullandıkları elektronik devreleri bünyelerinde üretmek için yaptıkları yatırımı tamamladıklarını vurgulayan Dinçsoy, şu bilgileri verdi:

"Bu makinelerin kapasitesi ihtiyacımızın çok üstünde. Bu birimimizi dışarıya da açacağız. Üretim hattını bu hedef doğrultusunda dizayn ediyoruz. Elektronik devre üreten makinelerimizin İzmir'de eş değeri yok. Çünkü daha çok Çin'den ucuz makineler getirilerek bu iş yapılmış. Biz zaten bundan başımız ağrıdığı için, kendimiz en iyisini kurmaya karar verdik. Bu hat ABD ve Japonya'nın seçkin makinelerinden oluşuyor. Çıkan sonuçlara baktığımızda çok isabetli bir iş yaptığımızı gördük. Bu hatta ürettiğimiz baskı devreler ve elektronik üniteler bizi çok rahatlattı."

Bu yıl satış otomatı ve güvenlik ürünleri tesislerine yaptıkları yüksek basınçlı enjeksiyon makinesi, elektronik devre üretim hattı, toz boya tesisi ve laboratuvar yatırımları tamamlandığında 5 milyon euroyu bulacağını vurgulayan Dinçsoy, "Güvenlik ürünleri konusunda da yatırımlarımız sürüyor. Son dönemde daha çok Ar-Ge'ye ağırlık verdik. Zaten silah dedektörleri konusunda dünyanın sayılı markalarından biriyiz. Türkiye ve dünyada ciddi pazar payımız var" dedi.

ABD ve Avrupa standartlarında ürettiği dedektörü Dubai'de görücüye çıkaracak
Dünyanın en iyi cihazını yapma iddiasında olduklarını da ifade eden Elektral AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Erdem Dinçsoy, şunları söyledi:

"3 yıldır bu çalışmaları sürdürüyoruz. Bu konudaki rakibimiz İtalyanlar. Tamamlamaya çok yaklaştığımız bu cihazla İtalyanları da geçeceğiz. Taşıdığı özelliklerin tümü muadillerinden daha iyi olacak. Dünyada istenen tüm güvenlik standartlarını karşılayan iki dedektörden biri olacak. Rakiplerimizin özelliklerini inceleyerek geliştirdik. Ama sertifikasyonla yetinmiyoruz. Karşılaştırmada parametrelerimizin daha iyi olduğu konusunda iddialıyız. Bunu ocak ayında Dubai Güvenlik Fuarı'nda tanıtmayı hedefliyoruz. Elektral'ın Avrupa Sivil Havacılık Kurumu'nun istediği spesifikasyonlarda üretim yapabilen 3-4 firmadan biri. Yeni geliştirdiğimiz cihaz sadece Avrupa değil, ABD'nin standartlarını da karşılıyor."

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Armada, Türkiye’den Nijerya’ya ilk yaş meyve-sebze ihracatını gerçekleştirdi

18.06.2018 - İZMİR

Armada şirketi ortaklarından Kenan Yalavaç, Nijerya’daki bir market zincirine Türkiye’den ilk defa yaş sebze-meyve gönderdiklerini söyledi. ... Devamı

30 milyon euroyla 6'ncı fabrikayı açıyor

18.06.2018 - İSTANBUL

Isı, ses yalıtımı, akustik konfor ve yangın güvenliği alanlarına yönelik yalıtım ürünleri üreten İzocam, Aksaray'da 30 milyon euroaya yeni bir tesis kuracak. Tesisin inşaat çalışmaları ikinci yarıda başlayacak. ... Devamı

Fiat, bireysel kiralama sektörüne iddialı girdi

18.06.2018 - İSTANBUL

Bireysel kiralamaya giriş yapan Fiat, 5 yılda perakende satışların yüzde 25'ini bu alandan sağlamayı planlıyor. Şirket, yıl sonuna kadar bin 500 müşteri hedefliyor.... Devamı

Otto Hermes ile EKOTEKS arasında işbirliği protokolü

18.06.2018 - İSTANBUL

İki laboratuvar arasında gerekli durumlarda müşteri paylaşımı yapılabilecek. ... Devamı

Ege Seramik, Türkiye'nin en değerli 100 markası arasında

18.06.2018 - İSTANBUL

Ege Seramik, Türkiye'nin en değerli 100 markası arasında yerini bir kez daha aldı. ... Devamı