Dubacı Tarım Başarı Hikayesi

Dubacı Tarım Ürünleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

Tarım Sektörü'ne Edirne'nin İpsala İlçesi'nde, çeltik yetiştiriciliği ile 1979 yılında, babadan kalma 30 dekarlık bir sahada başlayan ve bugün 2.000 dekarlık modern bir çeltik çiftliğine ulaşan Dubacı Ailesi, kiralamış olduğu araziler ile birlikte, yıllık 4.000 dekarlık bir sahada çeltik tarımı gerçekleştirmektedir...Devamı

'Döviz kazandırıcı' hizmetlerin teşviki uygulamaya konuluyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

26.06.2012 Salı - ANKARA

Eğitim, sağlık, bilişim, sinema, teknik müşavirlik alanlarını da kapsayan, bir dizi ekonomik faaliyeti desteklemek ve teşvik etmeyi amaçlayan Para Kredi Kurulu'nun iki tebliği dün yayınlanarak yürürlüğe girdi.

 

Ekonomi yönetiminin uzun süredir üzerinde durduğu döviz kazandırıcı hizmetlerin teşviki konusunda ilk somut adım atıldı ve kamuoyunun pek de alışık olmadığı bazı unsurlar teşvik kapsamına dahil edildi.

Google başta olmak üzere arama motorlarında yer alacak tanıtım destekleri için 100 bin dolara kadar destek öngörülürken, yurtdışından getirilecek hastaların ulaşım masrafı ise kişi başına bin dolara kadar karşılanacak. Firma bazında desteklerin yanı sıra, DEİK, TOBB, TİM gibi kuruluşlar da işbirliği kuruluşu olarak adlandırılıp desteklenecek.

Hizmetler sektörüne verilecek teşviklere ilişkin detayları içeren Para Kredi Koordinasyon Kurulu'nun iki tebliği,"Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ" ve "Teknik Müşavirlik Şirketlerine Yönelik Yeni Devlet Yardımları Hakkında Tebliğ Resmi Gazete'de dün yayımlanırken, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan bunların uygulama esasları ve olası getirilerini düzenlediği basın toplantısıyla anlattı.  

Türkiye'nin hizmet ihracatı geçen yıl 39 milyar dolar


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, sağlık turizmi, bilişim, film ve eğitim sektörlerinin ihracatını, yatırımını ve istihdamını artırmayı hedeflediklerini söyleyerek yeni destek tebliğini açıkladı. Desteklerin söz konusu sektörlerin yurtdışı tanıtım, pazarlama ve diğer faaliyetlerine katkı sağlamaya , bu sektörlerin yeni pazara giriş vizyonlarını cesaretlendirmeye yönelik olduğunu kaydeden Çağlayan, "Gerek teşvik sistemi gerekse üzerinde yoğunlaştığımız hizmet sektörü Türkiye'nin zıplamasını sağlayacak" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dün Resmi Gazete'de yayımlanan sağlık turizmi, bilişim, film ve eğitim sektörlerini kapsayan "Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ" ve Teknik Müşavirlik Şirketlerine Yönelik Yeni Devlet Yardımları konusunda açıklamalarda bulundu. Çağlayan, Dünya Ticaret örgütü verilerine göre, Türkiye'nin geçtiğimiz sene 39 milyar dolarlık hizmet ihracatı gerçekleştirerek dünyada 17'inci sıraya ulaştığını ifade etti.

Sağlık turizmi, bilişim/ yazılım, dizi film sektörlerinin tamamının dış ticaret fazlası verdiğini dile getiren Çağlayan, bu sektörleri ve eğitim sektörünü de daha fazla büyütmeye kararlı olduklarını söyleyerek "Bunlarla cari açığa bir darbe daha vurup minderden bir daha kalkamaz hale getirmek istiyoruz" dedi.

Hizmet sektörlerinin uluslararası tarafı hızlı gelişen sağlık turizmi, bilişim, film ve eğitim sektörlerinin ihracatını, yatırımını ve istihdamını artırmayı ve desteklemeyi hedeflediklerini vurguladı. "Bu destek tebliği ülkemizin hizmet sektörüne yönelik ilk tebliğidir" diyen Çağlayan, desteklerin söz konusu sektörlerin yurtdışı tanıtım, pazarlama ve diğer faaliyetlerini desteklemeye, bu sektörlerin yeni pazara giriş vizyonlarını cesaretlendirmeye yönelik olduğunu söyledi. Çağlayan, "Tanıtım, ticaret heyeti, rapor alımı, yurtdışı birim gibi tanınan desteklerin yanında dünyada ilk defa bizim tasarladığımız özgün destekler de var" dedi.  

Bilişimde 10 milyar dolar ihracat hedefi

Bilişim sektörünün önemine değinen Çağlayan, sektörün en hızlı gelişen ve en karlı alt sektörlerinden birisinin bilgisayar oyunu sektörü olduğunu dile getirerek, yıllık ticaret hacmi 50 milyar dolar civarında olan oyun sektörlerinden Türkiye'nin en az 1 milyar dolar pay alabileceğini vurguladı. Çağlayan, "Bilişim sektörünün 250 milyon dolar ihracatını 2013'te 1 milyar dolara; 2023'te 10 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi.

Şu an Türkiye'nin yurtdışına 100 bin öğrenci gönderirken yurtdışından ancak 25 bin öğrenci alabildiğine işaret eden Çağlayan, yeni desteklerin bu farkı hızla kapatmaya yönelik olarak tasarlandığını kaydetti. Çağlayan, "Hedefimiz eğitim sektörümüzü dış ticaret fazlası veren bir sektör haline getirmektir. 2011 yılında 25 bin olan yabancı öğrenci sayımızı 2013'te 40 bine 2023'te ise 100 bine çıkartmak istiyoruz. Bu sayede, eğitim sektöründen 2023'te 2 milyar dolarlık bir döviz geliri elde etmeyi bekliyoruz" dedi.

Sağlık turizminde gelir hedefi 20 milyar dolar

Türkiye'nin 2011'de 130 bin civarında sağlık turisti ağırladığını ve sektörden 1,5 milyar dolar civarında döviz geliri elde ettiğini dile getiren Çağlayan, "Sağlık turizmi kapsamında 2013 yılında 3 milyar dolar, 2023 yılında ise 20 milyar dolarlık bir sağlık turizmi geliri hedefliyoruz" diyerek sektörün harekete geçireceği turizm, perakendecilik, tüketim gibi diğer sektörlerin ekonomiye büyük katkısının olacağını ifade etti. Buna ek olarak, Türkiye'nin dizi filmlerinin kapış kapış alındığını söyleyen Çağlayan, "Dizi filmlerimiz 150 bin doların üzerinde satılıyor" dedi. Çağlayan, sektörün 2023 yılı ihracat hedefinin 1 milyar dolar olduğunu bildirerek "Önümüzdeki yıl 250 milyon dolara çıkacağını öngörüyoruz" dedi.

Teknik Müşavirlik Tebliği'ne ilişkin bilgi veren Çağlayan, Türk müteahhitlik şirketlerinin bugüne kadar 94 ülkede 213 milyar dolar değerinde 6 bin 535 proje üstlendiğini söyledi. Çağlayan, "Örneğin, bu hafta ziyaret edeceğim Türkmenistan'da firmalarımızın üstlendiği taahhüt işlerinin tutarı 2011 yılında 3,27 milyar dolar olmuş, bugün itibariyle sadece bu ülkede alınan işlerin toplam tutarı 26,9 milyar dolara ulaşmıştır" dedi. Çağlayan, destek programıyla hedeflerinin 2023 yılına kadar Türk teknik müşavirlik hizmetleri sektörünün en az Hollanda, İtalya, İsveç kadar dünya çapında teknik müşavirlik firmaları çıkarması olduğunu ifade etti.

Sağlık turizminde İskandinav ülkeleri için pazar çalışması


Buna ek olarak Çağlayan, her sektör için belirlenen hedef ülke ve bölgelere yönelik pazara giriş çalışmaları yapacaklarını söyleyerek "Yaşlı bakımı, termal tedavi ve tıp turizmi için büyük bir pazar olan İskandinav ülkelerine yönelik olarak önümüzdeki aylarda pazara giriş çalışmalarını başlatıyoruz. Norveç ve İsveç'te belediyeler ve hükümet birimleri ile temaslarımızı başlattık, Finlandiya ve Danimarka için ise en kısa sürede çalışmalara başlayacağız. Yapacağımız anlaşmalar ile İskandinav ülkelerinden devlet, belediye ve özel sigorta ödemeli hastaları ülkemize getireceğiz" dedi.

Eğitim sektörü için ise özellikle Körfez ülkeleriyle yapılacak devletlerarası anlaşmalar ile bu ülkelerin burslu öğrencilerini Türkiye'ye çekmeye çalışacaklarını bildiren Çağlayan, "Film sektöründe Rusya, Çin ve Latin Amerika, bilişim sektöründe ABD pazarına yönelik çalışmalar yürüteceğiz" dedi.  Çağlayan bu çalışmalar için bütçelerinin 125 milyon lira olduğunu sözlerine ekledi.

Tıp turizminden, bilişim ve eğitim sektörüne pazar destekleri


- Yurtdışından hasta getirene uçak bileti destek


Döviz kazandırıcı hizmetler kapsamında sağlık turizmi, bilişim sektörü, filmcilik ve eğitim sektörlerinin bazı harcamalarını Destekleme Fiyat İstikrar Fonu'ndan karşılanacak. Tebliğ kapsamında yapılacak ödemeler yapılan masrafın en fazla yüzde 50-70'i arasında sınırlı olacak.
Tebliğe göre, sağlık kuruluşları, sağlık turizmi şirketleri veya işbirliği kuruluşları; uluslararası mevzuat ve yatırım konularında hazırlanacak raporlar için destek alacaklar. Bu kapsamda sağlık kuruluşlarına 100 bin dolar, işbirliği kuruluşlarına 300 bin dolara kadar Hedef ülkelerden sağlık kuruluşları tarafından Türkiye'ye getirilen hastaların uçuş giderleri tedavi masraflarının yüzde 20'sini geçmemek üzere bin dolar tutarında destek sağlanacak.

- Sağlık kuruluşlarına yurtdışı fuar desteği

Yurtdışı fuar, kongrelere yönelik sponsorluk, reklam, tanıtım, organizasyon giderleri için sağlık kuruluşlarına 300 bin dolar, işbirliği kuruluşlarına 500 bin dolar destek verilecek. Fuarlara katılım ise şirket başına 15 bin dolar olarak desteklenecek.

- 100 bin dolarlık Google desteği


Sağlık kuruluşlarının arama ağı reklamları da dahil olmak üzere reklam ve tanıtım giderleri yüzde 50 oranında, kuruluş bazında 100 bin dolar tutarında destek sağlanacak. Şirketlerin yurtdışında açtıkları birimlerin kira giderleri 4 yıl süreyle 200 bin dolar, işbirliği kuruluşlarının ki ise 300 bin dolar tutarında desteklenecek. Bunların aldıkları belge, sertifika veya akreditasyon türü belgeler için 50 bin dolar, ticaret heyeti veya alım heyeti programı kapsamında; reklam, pazarlama, danışmanlık, tanıtım ve organizasyon giderleri yüzde harcamanın yüzde 70'ini aşmamak kaydıyla 150 bin dolara kadar karşılanacak. Sağlık turizmi şirketleri danışmanlık hizmetlerine ise 200 bin dolar katkı sağlanacak.

-Sinema ve dizilerin yurtdışı pazarlanmasına 100 bin dolar

Film dağıtımcısı veya yapımcısı şirketler, uluslararası mevzuat ve yatırım konularında satın alacakları raporlara ilişkin giderlerin 100 bin dolarını, işbirliği kuruluşları ise 300 bin dolarını alabilecek.Bir filmin yurtdışı pazarına giriş desteği olarak 100 in dolar, festivallerde tanıtım için 300 bin dolar destek alınabilecek. İşbirliği kuruluşlarına ise bu kapsamda 500 bin liraya kadar destek verilecek. Film dağıtıcı veya yapımcılarının;  fuar, kongre, festivallere ilişkin katılım destekleri 15 bin dolar, arama motorlarındaki reklamları da dahil reklam giderleri için 100 bin dolar, ticaret-alım heyetleri için 150 bin dolarlık destek sağlanacak.

- Bilgisayar oyunlarına 100 bin dolar pazar desteği

Bilişim sektöründe sektör, uluslararası mevzuat veya yatırımla ilgili konularda satın alınacak raporlara 100  bin dolar, işbirliği kuruluşlarına ise 300 bin dolar destek verilecek. Bilgisayar oyunlarının yurtdışı pazarlanmasına yönelik her bir oyun için 100 bin dolarlık destek sağlanacak.  Bilgisayar uygulamalarının yurtdışı satışına yönelik olarak ise 50 bin dolar katkı sağlanacak.

Bilişim şirketlerinin yurtdışı fuar, organizasyonları kapsamında sponsorluk, reklam, tanıtım, danışmanlık, katılım giderleri 300 bin dolara kadar, işbirliği kuruluşlarına ise 500 bin dolara kadar destek verilecek. Bu şirketleri fuarlara katılım masraflarının ise 15 bin dolarlık kısmı karşılanacak.
Kira desteği kapsamında bilişim şirketlerine 200 bin dolar, işbirliği kuruluşlarına 300 bin dolar, teknokentlerin yurtdışı irtibat ofislerine ise 600 bin dolara kadar ödeme yapılabilecek.
Bilişim şirketleri, ticaret heyeti ve alım heyeti programı kapsamında katılımcıların giderlerine karşılık 150 bin dolar, danışmanlık hizmetler için 200 bin dolar ve akreditasyon gibi belgeler için ise 50 bin dolara kadar katkı alacaklar.

- Eğitim kurumları sponsorluğuna 300 bin dolara kadar katkı

Eğitim kurumlarının uluslararası mevzuatla ilgili satın alacakları veya hazırlatacakları raporlara 100 bin dolar destek verilecek, bu kapsamda işbirliği kuruluşlarına ise 300 bin dolara kadar katkı sağlanacak. Yurtdışı fuar, kongre, konferanslar kapsamında sponsorlu, reklam tanıtım ve organizasyon giderlerinin eğitim kuruluşları için 300 bin doları, işbirliği kuruluşları için ise 500 bin doları karşılanacak. Devlete ait eğitim kurumları ise bu desteklerden en fazla 150 bin dolar olarak yararlanabilecek. Eğitim kurumlarının yurtdışı fuar, kongre ve konferanslara ilişkin katılım maliyetlerinin 15 bin doları, arama motorlarındaki yapacakları arama ağı reklam ve tanıtım giderlerinin ise 100 bin doları karşılanabilecek. Bunların yurtdışındaki şubeleri için yıllık 200 bin dolar, işbirliği kuruluşları için ise 300 bin liralık kira giderleri karşılanacak.
Film yapımcısı ve dağıtımcısı şirketleri hazırlatacakları raporlar için 100 bin dolar, bir film için pazara giriş desteği 100 bin dolar, yurtdışı festival katılım desteği 300 bin dolar olacak.

Yurtdışı müteahhitlere teknik müşavirlik için 150 bin dolarlık destek

Para Kredi Koordinasyon Kurulu, Ekonomi Bakanlığı tarafından hedef pazar olarak belirlenen ülkelerde müteahhitlik sektörüne yönelik mal ve hizmet ihracatını artırmak amacıyla yapılan harcamaların bir kısmını DFİF'ten karşılanmasını kararlaştırdı. Buna göre yıllık bazda, yurtdışında ofis kiraları için 40 bin dolar, burada istihdam edilecek Türk vatandaşı yönetici için 60 bin dolar, büro elemanı için 36 bin dolar, burası için satın alınan lisanslı yazılım için en fazla 30 bin dolarlık destekleme yapılacak.

Teknik Müşavirlik Şirketlerinin(TMŞ) reklam ve pazarlama giderlerine 75 bin dolar, pazar araştırma gezilerinde gezi başına 7 bin 500 dolar destek verilecek. Uluslararası ve şehirlerarası ulaşımda kullanılan ekonomi sınıfı, uçak, tren, gemi, otobüs bileti ücretler ile günlük 50 dolar,  gezi başına 500 dolar araç kiralama ücreti ödenecek.

Yurtdışı yazılı ve görsel kitle iletişim araçlarında yayınlanacak reklam harcamalarının fuar organizasyonu başına 75 bin dolar verilecek. Salon kirası ve yemekli toplantılara ilişkin giderlerin 100 bin doları, bu tür toplantılara davet edilecek konuşmacıların yol ve konaklama giderlerinin ise 20 bin doları karşılanacak. Sektörel nitelikli uluslararası fuarlara katılım için ödenecek bedelin 15 bin doları desteklenecek.

Müteahhitlik ve teknik müşavirlik heyeti programları kapsamında, reklam, pazarlama giderlerinin 150 bin dolara kadar olan kısmı, bunların elemanlarının teknik eğitim programına katılmaları halinde yapılacak masrafların 50 bin dolara kadar olan kısmı karşılanacak.

Ekonomi Bakanlığı'nın uygun göreceği araştırma kurumu niteliğindeki işbirliği kuruluşlarının sektörel politikalara ve strateji geliştirmeye ilişkin araştırma giderlerine 1 milyon dolara kadar destek verilebilecek. TMŞ'lerin yabancı kamu idaresi ile imzalayacakları hizmet sözleşmelerinin 300 bin doları, hizmet, vekalet veya eser niteliğindeki teslimatlarına karşılık imzalayacakları sözleşmeler için ise 300 bin dolara kadar katkı sağlanacak.  Tebliğ kapsamında bir teknik müşavirlik şirketi, müteahhitlik şirketi veya işbirliği kuruluşu yıllık en fazla 1.5 milyon lira destek alabilecek.

Çağlayan: Suriye ile savaş endişem yok

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Gelişmelerin ardından Suriye ile herhangi bir ekonomik yaptırım söz konusu mu?" şeklindeki soruya Bakanlar Kurulu'nda bu konunun ayrıntılı bir şekilde ele alınacağı yanıtını verdi. Çağlayan, "Ekonomi kısmıyla ilgili ben de ilgili bakan olarak bu konuyla ilgili talep edilmesi halinde hazırlamış olduğum bilgileri ben de Bakanlar Kurulu'na bakan arkadaşlarıma arz edeceğim. Bugün Bakanlar Kurulu'nda yapılacak değerlendirme çerçevesinde hükümet olarak bu konudaki alacağımız tedbirler her ne olacaksa umut ediyorum ki toplantı sonrasında bir açıklama yapılacak" şeklinde konuştu.

"Ekonomi Bakanı olarak, Suriye ile bir savaş ihtimali endişeniz var mı?" sorusuna ise "Hayır, öyle bir endişem yok" yanıtını veren Çağlayan, kendisine bu konu ile ilgili bir endişenin ulaşmadığını bildirdi. Bu konuda net açıklamaların yapıldığını kaydeden Çağlayan, ortak akıl çerçevesi içinde çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Çalışmalarımız, her ne olacaksa ülkemizin lehine ve menfaatine uygun her ne kararı alacaksak, bu karar mutlaka uygulanır. Konu gerek AB nezdinde yapılacak olan toplantılarla, gerekse NATO nezdinde ele alınacak" dedi.
Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Mednetic'ten 10 ülkeye endoskopi aksesuarı

25.05.2018 - TEKİRDAĞ

Technocast Genel Müdürü Murat Öney, Ar-Ge merkezimizde üzerinde çalışılan 15 ürün var. Bunların ikisini TÜBİTAK, birini de Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle gerçekleştiriyoruz" dedi. ... Devamı

CW Enerji'den Antalya'ya güneş paneli fabrikası

25.05.2018 - ANTALYA

CW Enerji'nin güneş paneli fabrikası 125 milyon dolarlık yatırımla hayata geçiyor. ... Devamı

Yücesoy Mühendislik, İzmir'in en büyük villa sitesini kuracak

25.05.2018 - İZMİR

Yücesoy Mühendislik, 350 villadan oluşan İzmir'in en büyük villa projesine start verecek. ... Devamı

Turkish Cargo'ya en iyi hava kargo taşıyıcı ödülü

25.05.2018 - İSTANBUL

Turkish Cargo, "Dünya Hava Kargo Ödülleri" Töreninde "Yılın Hava Kargo Taşıyıcısı" Ödülünü aldı.... Devamı

Divonette, Balkanlar ve Avrupa pazarına açılacak

25.05.2018 - BURSA

Yaklaşık 40 ülkeye direkt ve dolaylı ihracat gerçekleştiren Divonette, bu yıl da yüzde 15 seviyesinde büyüme planlıyor. ... Devamı