ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Doğuş Elektrik Başarı Hikayesi

Doğuş Elektrik İnş. Taah. San. Tic. A.Ş.

Gaziantep`te, elektrik ve tesisat malzemeleri alanında faaliyet gösteren Doğuş Elektrik, teknolojik gelişmeleri sektörüne uygulayarak müşterilerine sunduğu çözümlerle hergün daha da büyüyor...Devamı

Çağlayan: İlk Çeyrekteki Sıkıntılar Bir Daha Görülmeyecek

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

03.07.2009 Cuma - ANKARA

Bakan Çağlayan, Türkiye'nin yavaş yavaş normalleşme sürecine girdiğini dile getirdi.

 

Türkiye'nin artık geçmişteki sıkıntıları, menfi günleri geride bıraktığını kaydeden Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, normalleşme sürecine girildiğini söyledi.

Birinci çeyreğin küresel krizin etkilerinin en yoğun ve ağır yaşandığı dönem olduğunu kaydeden Çağlayan, ancak, Türkiye'nin önünün açık olduğunu ve dördüncü çeyreğe gelindiğinde birinci çeyrekteki sıkıntıların bir daha görülmeyeceğini söyledi.

Zafer Çağlayan, dünyanın bütün ülkelerinde benzer küçülme rakamları yaşandığını da belirterek, Türkiye'nin sağlam ekonomisi, yapısı, nüfusuyla hedeflerine ulaşacağını ümit ettiğini söyledi.

Katılım Öncesi Ekonomik Programda (KEP) yer alan hedef rakamlarda yıl sonuna doğru bazı değişiklikler olabileceğini ifade eden Çağlayan, "Türkiye bu yıl küçülme görecek. Ama, hemen ardından 2010 yılı ile beraber Türkiye yeniden pozitif büyümeye başlayacak" dedi.

"Eski fobiler ortadan kalktı"

Bakan Çağlayan, gerek enflasyon, gerek diğer ekonomik parametreler noktasında, Türkiye'nin eski fobilerinin ortadan kalktığına işaret etti.
Devlet Bakanı Çağlayan, 2008 yılında 132 milyar dolarlık ihracat rakamıyla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaşıldığını belirterek, ihracat rakamlarının geçen yılla mukayese edilmesi durumunda daralma yaşandığını söyledi.

Bu yıl revize edilen ihracat rakamının 104 milyar dolar olduğunu hatırlatan Çağlayan, şu anda bu rakamın yaklaşık 44 milyar dolarının gerçekleştirildiğini, hedefi yakalamak için ayda 10 milyar dolar, günde de 335 milyon dolar ihracat yapılması gerektiğini bildirdi ve şöyle devam etti:

25'e yakın ülkeye ziyaret yapılacak

"Son bir haftadır günlük ihracat rakamı ortalama 345 milyon dolar seviyesine çıkmıştır. Günlük bu seyir devam ettiği takdirde, ihracatımız kesinlikle 104 milyar dolar seviyesine gelecektir. Amacımız bu hedefi yakalamaktır. Bu hedefi yakalamak için ülkeden ülkeye, ayak basmadık yer bırakmaksızın sürekli koşuşturma içindeyiz. İhracatımızı geliştirmek için daha evvel gidilmemiş ülkelere gidiyoruz. Yıl sonuna kadar 25'e yakın ülkeye ziyaret gerçekleştireceğiz. Gerek ihracatta, gerek büyümede Türkiye artık geçmişteki sıkıntıları, menfi günleri geride bıraktı. İnşallah yavaş yavaş artık normalleşme sürecine girdi."

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Mersin OSB'de 3. bölge ile istihdam 25 bine yükseltecek

21.09.2018 - İÇEL

Mersin Tarsus OSB'nin yüzde 100 dolması üzerine 198 hektarlık 3. Bölge'nin faaliyete geçirilmesi için çalışmalar başlatıldı. MTSOB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, bu alan ile 9 bin ek istihdam sağlanacağını söyledi. ... Devamı

'Kurdaki artış yerli tekstilciye iç pazarda fırsat'

21.09.2018 - İSTANBUL

Döviz kurlarındaki yükselişin doğru oranda olmadığını kaydeden TGSD Başkanı Karasu, ihracatçıya kar olarak dönmediğini de belirtti.... Devamı

Çalışanlar para değil özgürlük istiyor

21.09.2018 - İSTANBUL

Uzaktan çalışmayı seçenlerin yüzde 62'sinin gerekçesi "daha fazla özgürlük ile esnek çalışma saatleri". ... Devamı

Çimento üretimi azaldı

21.09.2018 - İSTANBUL

Gayrimenkuldeki sıkıntılar çimento ve beton gibi iki önemli alanı da etkilemeye başladı. Özellikle son bir ayda etkili olan durgunluk tüm bölgelerdeki çimento fabrikalarında üretimlerin yarı yarıya azalmasına neden oldu.... Devamı

TEKNOFEST başladı

21.09.2018 - İSTANBUL

Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST İstanbul Yeni Havalimanı'nda başladı. Dört gün sürecek ve yoğun ilgi çeken festivalde teknoloji yarışmalarına toplamda 750 takım ve 2 binin üzerinde yarışmacı katılacak. ... Devamı