By Dekol Mobilya Başarı Hikayesi

By Dekol Mobilya Tekstil San. Tic. Ltd. Şti.

1989 yılında Adapazarı'nda kurulan By Dekol Mobilya ilk günden bugüne, hedeflerinden hiçbir şekilde ödün vermeden; zengin tasarım, konfor ve kullanım rahatlığı özelliklerini en yüksek düzeyde tutarak, ürünlerini yurtiçi ve yurtdışı pazarına sunmuştur.Devamı

Çağlayan: İlk Çeyrekteki Sıkıntılar Bir Daha Görülmeyecek

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

03.07.2009 Cuma - ANKARA

Bakan Çağlayan, Türkiye'nin yavaş yavaş normalleşme sürecine girdiğini dile getirdi.

 

Türkiye'nin artık geçmişteki sıkıntıları, menfi günleri geride bıraktığını kaydeden Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, normalleşme sürecine girildiğini söyledi.

Birinci çeyreğin küresel krizin etkilerinin en yoğun ve ağır yaşandığı dönem olduğunu kaydeden Çağlayan, ancak, Türkiye'nin önünün açık olduğunu ve dördüncü çeyreğe gelindiğinde birinci çeyrekteki sıkıntıların bir daha görülmeyeceğini söyledi.

Zafer Çağlayan, dünyanın bütün ülkelerinde benzer küçülme rakamları yaşandığını da belirterek, Türkiye'nin sağlam ekonomisi, yapısı, nüfusuyla hedeflerine ulaşacağını ümit ettiğini söyledi.

Katılım Öncesi Ekonomik Programda (KEP) yer alan hedef rakamlarda yıl sonuna doğru bazı değişiklikler olabileceğini ifade eden Çağlayan, "Türkiye bu yıl küçülme görecek. Ama, hemen ardından 2010 yılı ile beraber Türkiye yeniden pozitif büyümeye başlayacak" dedi.

"Eski fobiler ortadan kalktı"

Bakan Çağlayan, gerek enflasyon, gerek diğer ekonomik parametreler noktasında, Türkiye'nin eski fobilerinin ortadan kalktığına işaret etti.
Devlet Bakanı Çağlayan, 2008 yılında 132 milyar dolarlık ihracat rakamıyla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaşıldığını belirterek, ihracat rakamlarının geçen yılla mukayese edilmesi durumunda daralma yaşandığını söyledi.

Bu yıl revize edilen ihracat rakamının 104 milyar dolar olduğunu hatırlatan Çağlayan, şu anda bu rakamın yaklaşık 44 milyar dolarının gerçekleştirildiğini, hedefi yakalamak için ayda 10 milyar dolar, günde de 335 milyon dolar ihracat yapılması gerektiğini bildirdi ve şöyle devam etti:

25'e yakın ülkeye ziyaret yapılacak

"Son bir haftadır günlük ihracat rakamı ortalama 345 milyon dolar seviyesine çıkmıştır. Günlük bu seyir devam ettiği takdirde, ihracatımız kesinlikle 104 milyar dolar seviyesine gelecektir. Amacımız bu hedefi yakalamaktır. Bu hedefi yakalamak için ülkeden ülkeye, ayak basmadık yer bırakmaksızın sürekli koşuşturma içindeyiz. İhracatımızı geliştirmek için daha evvel gidilmemiş ülkelere gidiyoruz. Yıl sonuna kadar 25'e yakın ülkeye ziyaret gerçekleştireceğiz. Gerek ihracatta, gerek büyümede Türkiye artık geçmişteki sıkıntıları, menfi günleri geride bıraktı. İnşallah yavaş yavaş artık normalleşme sürecine girdi."

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Her 100 kilometreye bir havalimanı

21.03.2018 - İSTANBUL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, 2023 yılına kadar yapımı tamamlanacak havalimanlarıyla isteyen herkesin en fazla 100 kilometre mesafede herhangi bir havalimanına ulaşabileceğini bildirdi. ... Devamı

Çimento üretimi 80 milyon tonu geçti

21.03.2018 - İSTANBUL

Geçtiğimiz yıl çimento üretimi yüzde 6.8 artışla 80.6 milyon tona yükseldi. Üretimin yaklaşık yüzde 10'u ihraç edildi. ... Devamı

Ham çelik üretiminde yüzde 8,7 artış oldu

21.03.2018 - İSTANBUL

Türkiye’nin ham çelik üretimi şubatta yıllık yüzde 8,7 artışla 2 milyon 997 bin ton oldu. ... Devamı

Ruslar en çok Türkiye'ye geldi

21.03.2018 - İSTANBUL

Geçtiğimiz yıl Rus turistler 5.7 kat artışla en çok Türkiye'yi tercih ederken, ikinci sırada Gürcistan sınırındaki Abhazya yer aldı.... Devamı

Soğuğa dayanıklı fındık çeşidi geliştirilecek

21.03.2018 - İSTANBUL

Fındık Araştırma Enstitüsünce yürütülen proje kapsamında yaklaşık 30-40 fındık çeşidi teste tabi tutularak, elde edilen genotiplerden soğuğa dayanıklı yeni bir tür geliştirilecek. ... Devamı