Dempar Ağaç Sanayi Başarı Hikayesi

Dempar Demircioğlu Ağaç San. ve Dış Tic. A.Ş.

Günümüzün sağlıklı ve dekoratif yer döşemesi olan “Cilalı Lamine Parke” nin üreticisi Dempar, Adapazarı Hanlıköy girişinde 30.000 m² açık, 10.000 m² kapalı alan üzerinde, kereste fabrikası, tam otomatik kurutma fırınları ve en son teknoloji cilalı ahşap lamine parke makineleri ile sektöründe saygın ve seçkin bir kuruluş olmanın gururunu yaşıyor... Devamı

Bursalı hayırsever sanayiciden eğitime destek

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

05.04.2011 Salı - BURSA

2003 yılından bu yana Milli Eğitim'e kazandırılan 100 okulun toplam maliyeti 237 milyon 500 bin TL'yi buldu.

 

Sanayi ve ticaret hayatından kazandıklarını yatırıma yönelten Bursalı sanayiciler eğitime olan desteklerini de her geçen gün artırıyor.

Eğitime yüzde 100 destek kampanyası çerçevesinde çoğu hayırsever sanayici ve işadamı tarafından 2003 yılından bu yana Milli Eğitim'e kazandırılan 100 okulun toplam maliyeti 237 milyon 500 bin TL'yi buldu.

2009 yılında 15 protokol imzalanırken 2010 yılında imzalanan 17 eğitim protokolünün içerisinde anaokulu, ilköğretim, lise ve meslek liseleri ile spor salonu ve yurt binaları da bulunuyor. 2010 yılında imzalanan 17 protokolün 11'i Bursalı hayırsever sanayici ve işadamları tarafından hayata geçirilecek. Öte yandan Bursa'nın halen 3 bin derslik açığı bulunuyor.

2010 yılında attıkları imzalarla eğitime katkı sağlayan isimler arasında; Erikli Suları'ının sahibi Nihat Aslanoba ve oğlu Hasan Aslanoba, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB), Orhan Holding AŞ, Karataş Demir Çelik San. Tic. Ltd. Şti., Faik Çelik Holding, Üçge AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Gökçin Aras, Tece Dekor Yönetim Kurulu Başkanı Tayfur Coşkunüzer, Mobipa AŞ, Fine Food Gıda AŞ, Türkün Holding AŞ yer alıyor. 8 yılda toplam 151 proje hayata geçirilirken toplam derslik sayısı ise bin 700'ü buldu. Bursa Valiliği'nden yapılan açıklamada halen 870 okulun faaliyet gösterdiği ilde 3 bin derslik açığı bulunduğu kaydedildi.

2011'in ilk protokolü Matlı kardeşlerden

Bursalı sanayiciler 2011 yılına da yeni eğitim yatırımlarıyla girdi. İlk 3 ayda imzalanan protokoller ile eğitime verilen destek şimdiden 15 milyon TL'yi geçti. 2011 yılının ilk protokolü Önder ve Özer Matlı kardeşlerin anneleri adına 8 milyon TL yatırım bedeliyle Karacabey'de yaptırdıkları Ulviye Matlı Anadolu Öğretmen Lisesi ve iki öğrenci yurdu protokolü oldu.

2012-13 eğitim ve öğretim döneminde hizmete girecek olan okul, 5 bin 140 metrekarelik arsaya zemin artı iki katlı olarak inşa edilecek ve 24 derslikli olarak yapılacak. Yurt binaları ise toplam 200 öğrenci kapasiteli olacak.

Mart ayı içerisinde ayrıca Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası çerçevesinde yaptırılacak olan 100. okulun de protokolü imzalandı.

Bursa'ya bir kız meslek lisesi kazandıracak olan 100. protokol Bursalı yerel perakende zinciri Şaypa Marketleri adına Şaypa Mağazaları Yönetim Kurulu Başkanı Hıdır Şaylı ile imzalandı. Ayrıca bulundukları ilçelerin eğitimine katkı sağlamayı hedefleyen Elbirsan Elektronik ve Estetik Yay Sanayi de yaptıracakları Ortaköy Süleyman Ezim İlköğretim Okulu ve Saime Sultan Ticaret Meslek Lisesi ile 2011 yılının ilkleri arasında yerini aldı. Her iki projenin bedeli 2 milyon 150 bin TL olacak.

Bursa TSO eğitime katkıda öncü

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası da 2010 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan BTSO Mesleki Eğitim Kampusu'nu 2011-2012 eğitim-öğretim yılına yetiştirecek. İnşaat aşaması tamamlanan ve önümüzdeki günlerde tefrişat ve çevre düzenlemesi için ihalelerinin yapılacağı, 20 milyon TL'ye mal olması planlanan kampus içerisinde erkek teknik lisesi, kız teknik lisesi ile otelcilik ve turizm meslek lisesi bulunacak.

Erkek teknik lisesinde; makine teknolojisi, motorlu araçlar teknolojisi, raylı sistemler, endüstriyel otomasyon, itfaiyecilik ve yangın güvenliği branşları yer alırken, kız teknik lisesinde ise gıda teknolojisi, çocuk gelişimi ve yiyecek-içecek hizmetleri, otelcilik ve turizm meslek lisesinde ise konaklama ve seyahat hizmetleri ile yiyecek ve içecek alanında eğitim verilecek. Ara eleman sıkıntısına cevap verecek olan kampusun 3 bin öğrencisi olacak. BTSO son olarak Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler için yapılacak olan yeni yurt binası için 4 milyon TL kaynak ayırdı.

OİB'den ödüllü okul projesi

Otomotiv endüstrisinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla Bursa'da eğitim ve öğretime geçtiğimiz yıl başlayan Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, kurulan vakıf ile kendi kendine yeten bir eğitim kurumu haline gelecek. 24 derslikli, 720 öğrenci kapasiteli, fizik, kimya ve biyoloji laboratuarlarının yanı sıra 6 adet atölyenin bulunduğu okulun sektör adına önemli bir kalifiye eleman açığını gidermesi hedefleniyor. 2010 yılında alanında örnek bir okul olarak eğitim ve öğretime başlayan okul, yine aynı yıl içerisinde TBMM Üstün Hizmet Ödülü'nün de sahibi olmuştu.

 

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türkiye'nin nüfusu 80 milyonu geçti

01.02.2018 - İSTANBUL

Türkiye'nin nüfusu, 2017'de bir önceki yıla göre 995 bin 654 kişi artarak 80 milyon 810 bin 525 kişi oldu.... Devamı

Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

15.01.2018 - İSTANBUL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahını açıkladı. Proje, Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridorunda gerçekleştirilecek.... Devamı

Frankfurt Otomobil Fuarı'na yoğun ilgi

18.09.2017 - Yurtdışı

39 farklı ülkeden bin firma katıldığı Frankfurt Otomobil Fuarı yoğun ilgi görüyor.... Devamı

'Türkiye'de zehirli yumurta' iddiasına tepki

06.09.2017 - İSTANBUL

Türkiye'de 'zehirli yumurta'ya rastlandığı iddiasına sektör temsilcileri tepki gösterdi. YUM-BİR Başkanı Konya, "İddia son günlerde yaşanan siyasi gerginliklerin ürünü" dedi.... Devamı

Tatilde en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülkeyiz

21.07.2017 -

Yapılan araştırmaya göre Türkler tatilde en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülke oldu. Tatilde mobil cihazları tamamen kaptanların oranı ise yüzde 11.... Devamı