Develioğlu Tarım Başarı Hikayesi

Develioğlu Tarım Ürünleri

Hububat alım-satımı konusunda faaliyette bulunmak üzere 1995 yılında Kayseri'de kurulan firma, kurulduğu günden bugüne attığı emin adımlarla büyüyerek gelmiştir...Devamı

Bilişimde İpi Türk Telekom Göğüsledi

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

30.06.2009 Salı - İSTANBUL

Bu yıl 10'uncusu düzenlenen Bilişim 500 sıralamasında Türk Telekom birinciliğini korumaya devam etti.

 

Interpromedya tarafından bu yıl 10'uncusu düzenlenen Bilişim 500 sıralamasına, Bimeks, son 10 yılda kaydettiği yüzde 26 binlik büyüme ile dikkatleri üzerine çekti. Yazılım, donanım, hizmet ve özel bölüm başlıkları altındaki toplam 53 alt kategoride gerçekleştirilen değerlendirmede, Türk Telekom 10 milyar TL'lik cirosu ile bu yıl da sektördeki liderliğini korudu. Sıralamada, Turkcell 8 milyar 844 milyon TL ile ikinci, Vodafone ise 2 milyar 706 milyon TL ile üçüncü sırada yer aldı.

Sektördeki oyuncuların cirosal verilerine göre gerçekleştirilen araştırma sonuçları, dün İstanbul'da düzenlenen ödül töreni ile açıklandı. Araştırmanın sonuçlarına göre, cirosal sıralamada Türk Telekom birinciliğini korumaya devam etti. Turkcell ikinci, Vodafone üçüncü ve Avea da dördüncü sıradaki yerini korudu. Araştırmada KVK beşinci, Genpa altıncı, İndeks Bilgisayar yedinci ve Hewlett-Packard (HP) da sekizinci sırada yer aldı.

Geçen yıla oranla bir basamak yükselen Teknosa dokuzuncu sırada yer alırken, Digitürk onuncu sıradan listeye girerek ilk 10'un yeni isimlerinden oldu. Pazarın son 10 yılı kriter alınarak "son 10 yılda en fazla büyüyen bilişim şirketi" seçilen Bimeks, yüzde 26 bin 548'lik bir oranda büyüdü. "Son 3 yılda en iyi performans gösteren bilişim şirketi" ödülünü ise Garaj Mobil aldı. Krize rağmen son 1 yılda yüzde 403 büyüyen Helyum "Son yılda en fazla büyüyen bilişim şirketi" ödülünü aldı.

Sektör son 10 yılda yüzde 223 büyüdü

Törende konuşan İnterpro Holding Yürütme Kurulu Başkanı Ruşen Yaykın "son 10 yılda bilişim sektörünün büyük aşama kaydettiğini" iletti. 1998 yılında 8.7 milyar Dolar olan pazarın 10 yılda yüzde 223 oranında büyüyerek 28.1 milyar Dolar'a ulaştığını açıklayan Yaykın, sektör ile ilgili şu bilgileri verdi: "Son 10 yılda sektör ortalama yıllık yüzde 10 büyüdü. Bilgi teknolojileri ve iletişim teknolojileri alanındaki büyüme aynı. İletişim teknolojileri son 10 yılda yüzde 223 oranında büyürken, bilgi teknolojileri de yüzde 225 oranında büyüdü. İletişim alanında gerçekleşen büyüme pazardaki büyüme için bir lokomotif oldu. 2008 yılında, bilgi teknolojileri 20.7 milyar Dolar'a ulaşırken, iletişim teknolojileri 20,7 milyar Dolar'lık ciroya ulaştı. Son 10 yılda yazılım sektörü yüzde 449 oranında büyürken, hizmet sektörü ise yüzde 489 oranında büyüdü."

2009'da sektör yüzde 6 küçülecek, yazılım yüzde 7 büyüyecek

Yaşanan ekonomik kriz nedeni ile 2009 yılı içinse sektörde yüzde 6'lık bir küçülme beklediklerini dile getiren Yaykın bu küçülmenin 2001 krizi sonrası yaşanan yüzde 31'lik küçülmenin oldukça gerisinde kaldığını ifade etti. Yaykın, sektörün ekonomik gelişmelere kayıtsız kalamadığına da işaret ederek, 2009 sonunda sektörün en büyük kaybının bilgi teknolojileri alanında yaşanacağını iletti. Yaykın, yazılım alanında ise 2009 sonunda yüzde 7 büyüme beklediklerini dile getirdi.

Acarer: Bilişim ülke geleceğinde önemli rol oynayacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer ise, bilişim sektörünün ülke geleceğinde önemli rol oynayacağını aktardı. Konuşmasında, "Bu sektörde Türk halkının genlerine, zekasına, dinamizmine uygun bir yapı var. Bu kadar genç bir ülke neden kazamasın, neden Hindistan gibi bir kaynak yaratmasın neden İsrail gibi kazanmasın" ifadelerini kullanan Acarer,  BTK olarak kurum olarak en çok ilgilendikleri ve mesai harcadıkları alanının bilişim olduğunu anlattı. Sektörde vergi, internet suçları gibi birçok sorunun yaşandığına da işaret eden Acarer, bu noktada sivil toplum kuruluşlarının da çözümün bir parçası olması gerektiğini vurguladı.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Doğrudan yatırım girişi azaldı

23.11.2017 - İSTANBUL

Türkiye'ye uluslararası net doğrudan yatırım girişi, bu yılın ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,8 azalarak 7 milyar 340 milyon dolar olarak gerçekleşti.... Devamı

Aras Kargo, Çin devi Alibaba'yla anlaştı

23.11.2017 - İSTANBUL

Aras Kargo, Çinli e-ticaret devi Alibaba ile dağıtım anlaşması yaptı.... Devamı

Turizm yatırımları hızlandı

23.11.2017 - İSTANBUL

Yapı ruhsatı verilen otel ve benzeri turistik bina sayısı yılın 9 ayında 2015 yılına göre yaklaşık yüzde 43 artarak bin 132'ye yükseldi.... Devamı

Aydınlı 'mazeret yok' deyip Batı Avrupa'ya açılacak

23.11.2017 - İSTANBUL

Aydınlı Grup, Almanya üzerinden Batı Avrupa'ya açılmaya hazırlanıyor. ... Devamı

Dev projeleri akıllandırdı rotayı yurt dışına çevirdi

23.11.2017 - İSTANBUL

Nitelikli yapılarda elektrik ve tüm akıllı teknolojilerin döşemesini yapan Orge, şimdi yurt dışını hedefliyor. Orge CEO’su Nevhan Gündüz, yurt dışında binalar ve metro ihaleleri ile ilgilendiklerini açıkladı.... Devamı