Solimpeks Enerji Başarı Hikayesi

Solimpeks Enerji Gıda Turizm San. Tic. A.Ş.

Solimpeks, güneş enerjisi sektöründeki 30 yılı aşkın tecrübe ve bilgi birikimini günümüz teknolojisiyle birleştirerek, Dünya standartlarında güneş enerjisi sistemleri üretmeyi başarmıştır...Devamı

Bankacılık Sektörüne Yönelik Beklentilerde Nispi İyileşme

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

16.07.2009 Perşembe - ANKARA

BDDK anketine göre, makro ekonomik göstergelere ilişkin olumsuz beklentiler bir önceki anket dönemine göre aynı seviyede devam etti.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan "Bankacılık Sektörü Yönetici Kesimi Beklenti Anketi" sonuçlarına göre, küresel ekonomik durgunluğun etkilerinin beklentileri önemli ölçüde etkilemeye devam ettiği görüldü. Özellikle, makro ekonomik göstergelere ilişkin olumsuz beklentiler bir önceki anket dönemine göre hemen hemen aynı seviyede devam etti.

Anket sonuçlarından, küresel kriz ve durgunluk nedeniyle GSMH ve bütçe açığı gibi makroekonomik göstergelerde olumsuz beklentilerin ağırlıkta olduğu, ancak bankacılık sektörü aktif büyüklüğü, kredi hacimleri, faiz oranları ve sektörün riskliliği gibi bankacılık sektörü ile ilgili beklentilerde nispi bir iyileşme olduğu sonuçlarına ulaşıldı.

BDDK tarafından düzenlenen ve 74 üst düzey banka yöneticisi tarafından cevaplanan Temmuz-Eylül 2009 dönemi Bankacılık Sektörü Yönetici Kesimi Beklenti Anketi sonuçları açıklandı.

Buna göre, faiz oranları, kredi hacimleri, bankacılık sektörü aktif büyüklüğü, karlılığı ve riskliliğine ilişkin beklentilerde aynı kalma ve olumlu yönde beklentiler bir önceki anket dönemine göre arttı. Bu durum, bankacılık sektörü yöneticilerinin önümüzdeki üç aylık dönemde ekonomik durgunluğun bankacılık sektörü açısından etkilerinin azalmasını bekledikleri şeklinde yorumlandı.

Özetle, ankete katılan sektör yöneticilerinin bir önceki anket döneminde var olan olumsuz makro ekonomik beklentilerinin devam ettiği, ancak kredi hacimleri, faiz oranları ve aktif büyüklüğü gibi bankacılık sektörüne ilişkin göstergelerde önceki anket dönemlerine nazaran olumlu beklentilerinin arttığı görüldü.

GSMH beklentisi 'düşecek' yönünde

Makro ekonomik göstergelere ilişkin beklentilere bakıldığında, 2009 yılsonu Gayri Safi Milli Hasılaya (GSMH) ilişkin olarak azalma bekleyenlerin oranı yüzde 91, aynı kalacak beklentisine sahip katılımcıların oranı yüzde 9 olarak gerçekleşirken, ankette GSMH'da artış bekleyen katılımcı bulunmadı. GSMH'da azalma bekleyenlerin yüzde 42'sinin, "önemli ölçüde azalma" bekliyor olması dikkati çekti.

Cari açıkta azalma bekleyenlerin oranı yüzde 90, bütçe açığının artacağını bekleyenlerin oranı ise yüzde 89 olarak gerçekleşti.

Ankette, TÜFE'nin azalacağı beklentisine sahip katılımcı oranı bir önceki anket dönemine göre (yüzde 75) önemli ölçüde (yüzde 43) gerilerken, "aynı kalacak" oranı yüzde 18'ten yüzde 41'e çıktı. Bu durumdan, bankacılık sektörü yöneticilerinin enflasyon oranının düşüşünde bir yavaşlama olmasını bekledikleri anlamı çıkarıldı.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Doğrudan yatırım girişi azaldı

23.11.2017 - İSTANBUL

Türkiye'ye uluslararası net doğrudan yatırım girişi, bu yılın ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,8 azalarak 7 milyar 340 milyon dolar olarak gerçekleşti.... Devamı

Aras Kargo, Çin devi Alibaba'yla anlaştı

23.11.2017 - İSTANBUL

Aras Kargo, Çinli e-ticaret devi Alibaba ile dağıtım anlaşması yaptı.... Devamı

Turizm yatırımları hızlandı

23.11.2017 - İSTANBUL

Yapı ruhsatı verilen otel ve benzeri turistik bina sayısı yılın 9 ayında 2015 yılına göre yaklaşık yüzde 43 artarak bin 132'ye yükseldi.... Devamı

Aydınlı 'mazeret yok' deyip Batı Avrupa'ya açılacak

23.11.2017 - İSTANBUL

Aydınlı Grup, Almanya üzerinden Batı Avrupa'ya açılmaya hazırlanıyor. ... Devamı

Dev projeleri akıllandırdı rotayı yurt dışına çevirdi

23.11.2017 - İSTANBUL

Nitelikli yapılarda elektrik ve tüm akıllı teknolojilerin döşemesini yapan Orge, şimdi yurt dışını hedefliyor. Orge CEO’su Nevhan Gündüz, yurt dışında binalar ve metro ihaleleri ile ilgilendiklerini açıkladı.... Devamı