Atiker Metal Başarı Hikayesi

Atiker Metal İth. İhr. ve İmalat San. Tic. A.Ş.

Temiz ve güçlü bir ticaret mazisine sahip olan Atiker A.Ş, yılların üretim tecrübesiyle sürekli yeniliği ve güçlenmeyi hedeflemektedir. 42.000 m²’lik kapalı ve açık alan üretim tesisleri ve 500'e yakın çalışanı ile teknolojiyi ve yenilikleri yakından takip eden firma, sadece şirketleşme ve makine parkı artırımıyla kalmayıp, entegre tesisleşmeyi de ön plana taşımaktadır... Devamı

Bankacılık Sektörüne Yönelik Beklentilerde Nispi İyileşme

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

16.07.2009 Perşembe - ANKARA

BDDK anketine göre, makro ekonomik göstergelere ilişkin olumsuz beklentiler bir önceki anket dönemine göre aynı seviyede devam etti.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan "Bankacılık Sektörü Yönetici Kesimi Beklenti Anketi" sonuçlarına göre, küresel ekonomik durgunluğun etkilerinin beklentileri önemli ölçüde etkilemeye devam ettiği görüldü. Özellikle, makro ekonomik göstergelere ilişkin olumsuz beklentiler bir önceki anket dönemine göre hemen hemen aynı seviyede devam etti.

Anket sonuçlarından, küresel kriz ve durgunluk nedeniyle GSMH ve bütçe açığı gibi makroekonomik göstergelerde olumsuz beklentilerin ağırlıkta olduğu, ancak bankacılık sektörü aktif büyüklüğü, kredi hacimleri, faiz oranları ve sektörün riskliliği gibi bankacılık sektörü ile ilgili beklentilerde nispi bir iyileşme olduğu sonuçlarına ulaşıldı.

BDDK tarafından düzenlenen ve 74 üst düzey banka yöneticisi tarafından cevaplanan Temmuz-Eylül 2009 dönemi Bankacılık Sektörü Yönetici Kesimi Beklenti Anketi sonuçları açıklandı.

Buna göre, faiz oranları, kredi hacimleri, bankacılık sektörü aktif büyüklüğü, karlılığı ve riskliliğine ilişkin beklentilerde aynı kalma ve olumlu yönde beklentiler bir önceki anket dönemine göre arttı. Bu durum, bankacılık sektörü yöneticilerinin önümüzdeki üç aylık dönemde ekonomik durgunluğun bankacılık sektörü açısından etkilerinin azalmasını bekledikleri şeklinde yorumlandı.

Özetle, ankete katılan sektör yöneticilerinin bir önceki anket döneminde var olan olumsuz makro ekonomik beklentilerinin devam ettiği, ancak kredi hacimleri, faiz oranları ve aktif büyüklüğü gibi bankacılık sektörüne ilişkin göstergelerde önceki anket dönemlerine nazaran olumlu beklentilerinin arttığı görüldü.

GSMH beklentisi 'düşecek' yönünde

Makro ekonomik göstergelere ilişkin beklentilere bakıldığında, 2009 yılsonu Gayri Safi Milli Hasılaya (GSMH) ilişkin olarak azalma bekleyenlerin oranı yüzde 91, aynı kalacak beklentisine sahip katılımcıların oranı yüzde 9 olarak gerçekleşirken, ankette GSMH'da artış bekleyen katılımcı bulunmadı. GSMH'da azalma bekleyenlerin yüzde 42'sinin, "önemli ölçüde azalma" bekliyor olması dikkati çekti.

Cari açıkta azalma bekleyenlerin oranı yüzde 90, bütçe açığının artacağını bekleyenlerin oranı ise yüzde 89 olarak gerçekleşti.

Ankette, TÜFE'nin azalacağı beklentisine sahip katılımcı oranı bir önceki anket dönemine göre (yüzde 75) önemli ölçüde (yüzde 43) gerilerken, "aynı kalacak" oranı yüzde 18'ten yüzde 41'e çıktı. Bu durumdan, bankacılık sektörü yöneticilerinin enflasyon oranının düşüşünde bir yavaşlama olmasını bekledikleri anlamı çıkarıldı.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Konut satışları şubat ayında düştü

21.03.2018 - İSTANBUL

Yeni yıla yüzde 1,7'lik artışla başlayan konut satışları, şubat ayında yüzde 5,4 oranında düşüş kaydederek 95 bin 953 adedine geriledi.... Devamı

Finansal güven martta zayıfladı

21.03.2018 - İSTANBUL

Finansal güven endeksi mart ayında 0,4 puan azaldı. Son üç aydaki iş durumuna ilişkin değerlendirmeler endeksi düşüş yönünde etkiledi. ... Devamı

SGK yeni kanser ilaçlarını ödeme kapsamına aldı

21.03.2018 - ANKARA

SGK tebliğinde yapılan değişiklikler ile 5 kanser ilacı geri ödeme kapsamına alındı, çölyakda sağlık raporu kullanım süresi uzadı. ... Devamı

Kärcher'e IF Design Award'dan 4 ödül

21.03.2018 - İSTANBUL

Temizlikte inovasyonun markası Kärcher, tasarım alanında dünyanın prestijli ödüllerinden IF Design Award 2018’de 4 ödül birden kazandı. ... Devamı

'Nefer'li zırhlılar göreve başladı

21.03.2018 - İSTANBUL

Katmerciler tarafından üretilen Nefer Zırhlama Sistemi, envantere girdiği ilk yılda önemli satış rakamına ulaştı. Şirket, geçen yıl çoğunluğunda bu sistemin kullanıldığı 145 zırhlı araç satışına imza attı. ... Devamı