Sarnıç Otel Başarı Hikayesi

Sarnıç Otel

1915 yılında konak olarak inşaa edilen, orjinal haline sadık kalınmak suretiyle otele çevrilerek, 1999'dan bu yana hizmet vermekte olan Sarnıç Hotel; "sarnıç" ismini altında bulunan ve Bizans İmparatorluğu tarafından 5.yy'da inşaa edilen sarnıçtan almaktadır...Devamı

Bankacılık Sektörüne Yönelik Beklentilerde Nispi İyileşme

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

16.07.2009 Perşembe - ANKARA

BDDK anketine göre, makro ekonomik göstergelere ilişkin olumsuz beklentiler bir önceki anket dönemine göre aynı seviyede devam etti.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan "Bankacılık Sektörü Yönetici Kesimi Beklenti Anketi" sonuçlarına göre, küresel ekonomik durgunluğun etkilerinin beklentileri önemli ölçüde etkilemeye devam ettiği görüldü. Özellikle, makro ekonomik göstergelere ilişkin olumsuz beklentiler bir önceki anket dönemine göre hemen hemen aynı seviyede devam etti.

Anket sonuçlarından, küresel kriz ve durgunluk nedeniyle GSMH ve bütçe açığı gibi makroekonomik göstergelerde olumsuz beklentilerin ağırlıkta olduğu, ancak bankacılık sektörü aktif büyüklüğü, kredi hacimleri, faiz oranları ve sektörün riskliliği gibi bankacılık sektörü ile ilgili beklentilerde nispi bir iyileşme olduğu sonuçlarına ulaşıldı.

BDDK tarafından düzenlenen ve 74 üst düzey banka yöneticisi tarafından cevaplanan Temmuz-Eylül 2009 dönemi Bankacılık Sektörü Yönetici Kesimi Beklenti Anketi sonuçları açıklandı.

Buna göre, faiz oranları, kredi hacimleri, bankacılık sektörü aktif büyüklüğü, karlılığı ve riskliliğine ilişkin beklentilerde aynı kalma ve olumlu yönde beklentiler bir önceki anket dönemine göre arttı. Bu durum, bankacılık sektörü yöneticilerinin önümüzdeki üç aylık dönemde ekonomik durgunluğun bankacılık sektörü açısından etkilerinin azalmasını bekledikleri şeklinde yorumlandı.

Özetle, ankete katılan sektör yöneticilerinin bir önceki anket döneminde var olan olumsuz makro ekonomik beklentilerinin devam ettiği, ancak kredi hacimleri, faiz oranları ve aktif büyüklüğü gibi bankacılık sektörüne ilişkin göstergelerde önceki anket dönemlerine nazaran olumlu beklentilerinin arttığı görüldü.

GSMH beklentisi 'düşecek' yönünde

Makro ekonomik göstergelere ilişkin beklentilere bakıldığında, 2009 yılsonu Gayri Safi Milli Hasılaya (GSMH) ilişkin olarak azalma bekleyenlerin oranı yüzde 91, aynı kalacak beklentisine sahip katılımcıların oranı yüzde 9 olarak gerçekleşirken, ankette GSMH'da artış bekleyen katılımcı bulunmadı. GSMH'da azalma bekleyenlerin yüzde 42'sinin, "önemli ölçüde azalma" bekliyor olması dikkati çekti.

Cari açıkta azalma bekleyenlerin oranı yüzde 90, bütçe açığının artacağını bekleyenlerin oranı ise yüzde 89 olarak gerçekleşti.

Ankette, TÜFE'nin azalacağı beklentisine sahip katılımcı oranı bir önceki anket dönemine göre (yüzde 75) önemli ölçüde (yüzde 43) gerilerken, "aynı kalacak" oranı yüzde 18'ten yüzde 41'e çıktı. Bu durumdan, bankacılık sektörü yöneticilerinin enflasyon oranının düşüşünde bir yavaşlama olmasını bekledikleri anlamı çıkarıldı.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Armada, Türkiye’den Nijerya’ya ilk yaş meyve-sebze ihracatını gerçekleştirdi

18.06.2018 - İZMİR

Armada şirketi ortaklarından Kenan Yalavaç, Nijerya’daki bir market zincirine Türkiye’den ilk defa yaş sebze-meyve gönderdiklerini söyledi. ... Devamı

30 milyon euroyla 6'ncı fabrikayı açıyor

18.06.2018 - İSTANBUL

Isı, ses yalıtımı, akustik konfor ve yangın güvenliği alanlarına yönelik yalıtım ürünleri üreten İzocam, Aksaray'da 30 milyon euroaya yeni bir tesis kuracak. Tesisin inşaat çalışmaları ikinci yarıda başlayacak. ... Devamı

Fiat, bireysel kiralama sektörüne iddialı girdi

18.06.2018 - İSTANBUL

Bireysel kiralamaya giriş yapan Fiat, 5 yılda perakende satışların yüzde 25'ini bu alandan sağlamayı planlıyor. Şirket, yıl sonuna kadar bin 500 müşteri hedefliyor.... Devamı

Otto Hermes ile EKOTEKS arasında işbirliği protokolü

18.06.2018 - İSTANBUL

İki laboratuvar arasında gerekli durumlarda müşteri paylaşımı yapılabilecek. ... Devamı

Ege Seramik, Türkiye'nin en değerli 100 markası arasında

18.06.2018 - İSTANBUL

Ege Seramik, Türkiye'nin en değerli 100 markası arasında yerini bir kez daha aldı. ... Devamı