AgroBest Grup Başarı Hikayesi

AgroBest Grup Tarım İlaçları

AgroBest Grup, Tarım İlaçları Sektörü`nde 2002 yılından beri faaliyet göstermekte olup, üretim ve çalışma hayatının uzun geçmişi olmamasına rağmen, çok kısa zamanda önemli atılımları gerçekleştirmiştir.Devamı

100 'göçmen' beyinden Türkiye'ye uyarı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

13.07.2012 Cuma - İSTANBUL

Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı' için Türkiye'de buluşan yaklaşık 100 bilim insanı, Türkiye'nin bir yol ayrımında olduğunu, bugün verilecek kararların Türkiye'yi ilk 10 ülke arasına sokacağı ya da geriye götüreceği uyarısında bulundu.


Soğuk savaş dönemi sonrası yaşanan beyin göçünü 'Beyin Gücü'ne dönüştürmek isteyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK'ın da katkıları ile dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 100 bilim insanını bir araya getirdi.

Çoğu 1980 döneminde yurtdışına gitmiş, Harvard, Columbia, Washington gibi üniversitelerde kürsü başkanlıklarına kadar yükselmiş profesörlerin ortak kanısı ise Türkiye'nin kendini ilk 10 ülke arasına sokacak veya gerilere götürecek bir yol ayrımında olduğu yönünde.

Dün İstanbul'da başlayan 'Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı'na yurtdışında yaşayan profesörlerin ilgisi büyüktü. Yaklaşık 100 bilim insanın katıldığı toplantıda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün bilim göçünü bilim gücüne çevirme fikri pek çoğu tarafından kabul gördü. Proje bazlı olarak Türk şirketleri ile çalışmaya gönüllü olduğunu ifade eden Türk profesörlerin Türkiye ile ilgili ortak bakış açısı ise bilimsel çalışmaların Türkiye'de henüz yolun başında olduğu yönünde.

Türkiye, büyük ülke için yol ayrımında Hardvard Üniversitesi'nde Genetik ve Metabolizma Profesörü ve Genetik Kompleks Hastalıkları Bölüm Başkanı olan Prof Dr. Gökhan Hotamışlıgil, Türkiye'nin önemli bir yol ayrımının eşiğinde olduğuna işaret etti. 25 yıldır ABD'de bulunan ve çalışmaları ile "immumometabolisim" sahasının açılmasını sağlayan Hotamışlıgil, Türkiye'de her şeyin benzeri çok az olan bir ivme ile değiştiğini söyledi.

Türkiye'nin çatışma ortamı ile hayati bir süreç içinde olduğuna işaret eden Hotamışlıgil "Bundan sonra dünyanın ilk 10 ülkesinden biri olarak mı yaşayacağız yoksa geri mi döneceğiz, bu belli olacak. Türkiye'de 200 üniversite var. Bu muazzam bir şey.

Ama 80 milyon insanın yaşadığı bir yerde 200 üniversite çok az. 2.5 milyon kişinin yaşadığı Massachussett'te 65 tane üniversite var. Uygulamaya odaklanırsak bilimselliği kaybediyoruz. Temel bilim gelişmeden olmuyor. Burada Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı var. Bunun gerçekleşebilmesi için bu isim sırasına göre gelişmesi gerekiyor. Bilimin başarılı olması lazım ki teknoloji üretebilsin" dedi.

Singapur örneği başarısızlığa dönüştü

Bu noktada, Türkiye'nin önündeki örneklere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hotamışlıgil, yapılabilecek en büyük hatanın teknoloji üretmek için bilime odaklanılması olduğunu iletti. Bu yöntemin daha önce Singapur tarafından denendiğini ve başarısız olduğunu kaydeden Hotamışlıgil, "Singapur başarı hikayesi gibi anlatılıyor ama artık bir başarısızlık hikayesine dönüştü. Çünkü bu eninde sonunda politikacıları ve oy veren vatandaşın sabrını taşırıyor. Bu kadar para yatırıyoruz, bu kadar para harcadık hani ürünler hani gelişme diyorlar.

Bilimin özgür bir şekilde olması gerekir. Singapur ben parayı harcarım teknolojiyi geliştirecek patent geliştirecek yatırımları desteklerim bu da bana para getirir diyor. Burada riskli bir şey var. Başlangıçtaki yol ayrımını kaçırmamak gerekiyor. Zihinsel sermaye oluşmadan teknoloji ile bilimsel birikim olmuyor. Merakla bilim ortaya çıkıyor ve ürüne dayalı olmayan bir bilim yok zaten. Türkiye şu an Singapur örneğini çok beğeniyor" açıklamalarını yaptı.

Beyin göçü bir avantaj olarak kullanılabilir

Columbia Üniversitesi'nde fizik ve biyoloji alanlarında araştırma yapan Harvard Üniversitesi ve Amerikan Patent Ofisi tarafından da ödüllendirilen Doç Dr Özgür Şahin, beyin göçünün bir bağlantı aracı olarak kullanılması gerektiğini belirtti. Şahin, bağlantıların kullanılması halinde önemli bir avantaj yaratılacağını söyleyerek, "Bilimsel çalışma stratejilerinde, mutlaka bir alanın üzerine gidilmeli ancak illa sonuç beklemek doğru değil. Türkiye açısından hemen her şey çok yeni. Gelişme sadece bilim adamları ile olmuyor. Bilim adamları, bunun başladığı yer olabilir. Devamı içinse buna önem veren şirketler, bu hukuku anlayabilen avukatlar ve buna destek verecek risk sermaye şirketleri olmalı Türkiye'de. Henüz bunların hiçbiri yok" dedi.

"Türkiye'de sağlıklı bir planlamada geç bile kalındı"

Ohio State Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Bölümü'nden Prof. Dr Ümit Özer ise uzamanı olduğu ulaştırma sistemleri alanında bir değerlendirme yaptı. Türkiye'de Aselsan, Koç Sistem gibi şirketlerle proje bazlı çalışan Özer, "Sağlıklı bir planlamada geç bile kalındı Türkiye'de. Akıllı ulaşım diye bir çalışma var. Trafik izleme teknolojisi ile yollardan yararlanarak trafiği yönetme olanağı sağlar bu sistem. Bu yoğunlukta trafiği üzerinize alınca yol miktarı da bu olunca yapabileceğiniz çok fazla şey kalmıyor.

Metro az ve gecikmiş durumda. Daha fazla belki deniz trafiği kullanılabilir. Ben 32 yıldır yurtdışındayım ve neler yapabilir diye bakıyorum. Bunun için sistematik bir program yapılması ve üst düzey yöneticilerin buna ön ayak olması beni memnun ediyor. Aselsan ile bir projemiz var. Başarılı bir ilişki oldu. Dünyada robot konusunda piyasaya çıkmak istiyorlardı yardımcı olduk. Koç sitemle araçlar arası akıllı bilgi iletişimi konusunda bir çalışmamız devam ediyor. Bunun da gelişeceğini ümit ediyoruz" değerlendirmelerini yaptı.

Yurtdışında 10 bilim ve teknoloji ateşesi atanacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün bu  yıl içinde en az 10 ülkede bilim teknoloji ataşeleri atayacaklarını kaydetti. Oluşturulacak yurtdışı teşkilatı ile daha etkin bir iletişim yürütüleceğini anlatan Bakan Ergün, yurt içinde ise sadece askere gitmemek ve terfi etmek için yapılan yüksek lisans ve doktora eğitimlerine farklı bir bakış açısı getireceklerini dile getirdi.

Ar-Ge alanında gerçekleştirilen yatırımlara ilişkin de bilgi veren Ergün, 1964-2004 arasında Akademik Ar-Ge destekleri kapsamında, 7 bin 378 projeye 170 milyon lira kaynak aktaran TÜBİTAK'ın, 2005- 2011 döneminde 8 bin 722 projeye 1.15 milyar lira destek sağladığını belirten Ergün, "Boston'da kardiyoloji kürsüsünde ders veren bir hocamız, San Francisco'da yazılım firması kuran bir girişimcimiz veya Cape Town'da nanoteknoloji alanında doktora yapan bir gencimiz, bu ülke için bir kayıp sayılamaz, tam aksine bir kazanca dönüştürülebilir.

Zira yaşadığımız dönem, artık bir network çağıdır, iletişim ve etkileşim çağıdır. Yurt dışında başarılı çalışmalara imza atan her insanımız, orada bu ülkenin adeta bir büyükelçisi gibidir" diye konuştu. Nihat Ergün, nanoteknoloji veya biyoteknoloji gibi, kritik alanlara yönelik çok ciddi doktora, yüksek lisans burs programları TÜBİTAK tarafından hazırlandığını vurguladı.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

15.01.2018 - İSTANBUL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahını açıkladı. Proje, Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridorunda gerçekleştirilecek.... Devamı

Frankfurt Otomobil Fuarı'na yoğun ilgi

18.09.2017 - Yurtdışı

39 farklı ülkeden bin firma katıldığı Frankfurt Otomobil Fuarı yoğun ilgi görüyor.... Devamı

'Türkiye'de zehirli yumurta' iddiasına tepki

06.09.2017 - İSTANBUL

Türkiye'de 'zehirli yumurta'ya rastlandığı iddiasına sektör temsilcileri tepki gösterdi. YUM-BİR Başkanı Konya, "İddia son günlerde yaşanan siyasi gerginliklerin ürünü" dedi.... Devamı

Tatilde en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülkeyiz

21.07.2017 -

Yapılan araştırmaya göre Türkler tatilde en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülke oldu. Tatilde mobil cihazları tamamen kaptanların oranı ise yüzde 11.... Devamı

Vakıflara bedelsiz kamu arazisi

21.07.2017 -

Kamuya ait taşınmazlar, eğitim ve yurt faaliyeti için bedelsiz olarak devredilebilecek. Devredilen kurumlarda öğrencilerin en az yüzde 3'ü bedelsiz, yüzde 10'u da yüzde 50 indirimli olarak eğitim görecek.... Devamı